13 kwiecień 1889 Nr4 W roku 1887/88 warzono w prowincji śląskiej piwo w 887 browarach. Spotrzebowano 400 000 kwintali zboża i wyważono blisko 2,5 mln hektolitrów piwa. Najwięcej piwa spotrzebował Wrocław, na mieszkańca przypadło przeciętnie 195 litrów.

5 czerwca 1889 Nr 19. Wkrótce

poświęcone zostaną nad szosą wiodącą do Kietrza dwa krzyże marmurowe fundowane przez gospodarzy z Langowa.

22 czerwca 1889 Nr 24 W dniu 7 września  sprzedana zostanie w sądzie raciborskim drogą subhasty posiadłość Wiktora Koterby zapisana w tutejszej księdze gruntowej na stronie 569/72

29 czerwiec 1889 Nr 26. Prowincja Śląska posiada obecnie 37 gimnazjów i 19 szkół realnych innych do których uczęszcza razem 15 892 uczniów, to jest 4028 katolików, 8499 protestantów, 2451 żydów.

17 lipca 1889. Wielkie nieszczęście nawiedziło w zeszły piątek kilka powiatów górnosląskich. Po długich i niszczących wszystko upałach powstała w dniu owym  wielka burza, która rolnikom niezmierne szkody wyrządziła. Podobnie silnej burzy najstarsi ludzie nie pamiętają. Szła ona z zachodu na wschód i nawiedziła powiaty: prudnicki, głubczycki, raciborski, rybnicki i pszczyński. Burza pędziła przed sobą chmury gradowe, które wszystkie zboża poniszczyły. Ziarnka gradu dochodziły nieraz do wielkości jaj gołębich... Przerażające wieści dochodzą do nas z Pietrowic i Makowa. Tam podobno wicher i grad szalał z taką wściekłością, że w polu i ogrodach mało co się ostało...

17 sierpień 1889. Nr 40 Nauczycieli tutejszych , panów Falgego i Schettlera powołano na 10 tygodni na ćwiczenia wojskowe. Szóstą klasę naszej szkoły obejmie nauczyciel Koza z Darkowic.

24 sierpień 1889. Nr.. We wtorek szalała ponad wsią naszą straszliwa burza. Pierwszy piorun uderzył w dom chałupnika Mendzigala i wyrwał kawał domu, drugi w stodołę kościelnego C.. ka, trzeci piorun uderzył w pobliżu naszej agentury pocztowej w ziemię. Ogień dzięki Bogu nigdzie nie wybuchł.

-ów aresztowany za brzydkie przestępstwo uczeń nie był uczniem szewskim lecz krawieckim i zatrudnionym u krawca B.

4 wrzesień 1889. Nr 45. W zeszłym tygodniu pokłócili się tu robotnicy Golas i  Datek. D. śmiał się z robotnika G iż tenże dał się hrabiemu Gaszynie obić. To tak rozdrażniło Golasa, że rzucił na przeciwnika kosę i uciął mu ucho. Za to odpowie pewnie przed sądem.

Jubileusz naszych krawców i szewców udał się przy pięknej pogodzie bardzo dobrze. W wycieczce do Kornicy uczestniczyło bardzo wiele osób, pomiędzy innymi i 84 letni szewc Dyrszlak, który pomimo wieku podeszłego jest jeszcze bardzo czerstwym. Wygłaszano wiele mów, lecz tylko po niemiecku (czy bracia Morawianie nie mają dosyć odwagi, aby się upomnieć o to , aby język ich szanowano i po morawsku do nich przemawiano)

                                  Brunon Stojer  

Quelle: parafia.pietrowicewielkie.pl